Hrušovany nad Jevišovkou jsou už historicky přirozeným centrem části jihomoravského příhraničí. Daly jméno i sdružení 14ti okolních obcí, mikroregionu Hrušovansko. Významné oživení a výrazný podnikatelský rozmach spojený se vznikem velkého množství živností, provozů a služeb, k němuž došlo po roce 1989, byly korunovány 1. února. 1996, kdy byly Hrušovany nad Jevišovkou jmenovány městem.
Nejvýznamnějším památkovým objektem je původně gotický kostel sv. Štěpána ze 14. stol., barokně přestavěný v polovině 18. stol.. Od r. 1711 dominuje náměstí sousoší Nejsvětější Trojice obklopené staletými vrbami. Hlavní stavební památkou je v Hrušovanech empírový trojkřídlý zámek v přírodně krajinářském parku na mírném návrší vystavěný po roce 1669.
Město se v minulosti stalo působištěm vynikajícího českého historika umění a ředitele památkového ústavu ve Vídni Maxe Dvořáka, který zde i zemřel a je pochován na místním hřbitově. Hrušovany jsou spojeny také se jménem malíře Alfonse Muchy, jehož freska zdobí jeden ze sálů zámečku na náměstí, dnešního městského úřadu.
Hrušovany leží při východní hranici okresu Znojmo a jsou obklopeny úrodnými rovinami dyjsko-svrateckého úvalu, ideálními pro pěstování cukrové řepy a vinné révy. Okolo roku 1850 byl v Hrušovanech postaven cukrovar a tím byl položen základ k tradici cukrovarnictví, která trvá dodnes. Město je zároveň křižovatkou železničních tratí spojujících města Znojmo, Břeclav a Brno.
V Hrušovanech jsou soustředěny úřady, instituce i zdravotnická zařízení sloužící obyvatelům okolních obcí, jsou kulturním a sportovním centrem celého mikroregionu. Mezi nedůležitější kulturní akce patří Hrušovanské slavnosti a rybářské závody.