Menu
Mikroregion Hrušovansko
Mikroregion Hrušovansko

náměstí Míru 9, 671 67
Hrušovany nad Jevišovkou

Kulturní

Emin zámek v Šanově

Uprostřed lesoparku s několika rybníky se zajímavou faunou a flórou se na trase Muchovy cyklostezky nachází Emin zámek - novobarokní stavba vybudována v roce 1882 hrabětem Edvard Khuen-Belassy pro manželku Emanuelu.

Emin zámek Šanov 1

Historický kládový lis v Božicích

Ve středu obce na kraji tzv. Dubovy zahrady se nachází Obecní sklep, před jehož prostranstvím je umístěný historický kládový lis.

Historický kládový lis v Božicích 1

Chorvatská historie v Jevišovce

V obci Jevišovka je dochováno několik domů původní chorvatské lidové architektury. V domě bývalé fary byla zířezna expozice předmětů spojených s usídlením Moravských Chorvatů. V současné době je však muzeum z důvodu budování větších prostor mimo provoz.

Chorvatská kultura v Jevišovce 1

Kostel sv. Štěpána v Hrušovanech nad Jevišovoku

Barokní kostel byl v polovině 18. století podle projektu Josefa Emanuela Fischera z Erlachu na místě kostela připomínaného již v roce 1339.

Kostel sv. Štěpána v Hrušovanech nad Jevišovoku 1

Pěchotní srub MJ-S 15 "Závora" v Dyjákovicích

Klasický představitel pěchotního srubu čs. předválečného opevnění. Samostatný, oboustranný ve II. třídě římské odolnosti, která mu zaručovala odolnost proti dělostřeleckým granatům do ráže 240 mm. Jako vzorový - "katalogový" objekt posloužil OP-S 41 /nebyl postaven/. Podle stejného projektu jsou postaveny i sruby MJ S-2 a MJ-S 3 v Šatově.

Pěchotní srub MJ-S 15"Závora" 1

Poutní místo Kalvárie v Hraběticích

Obec Hrabětice zrekonstruovala bývalé poutní místo Kalvárii.

Poutní místo Kalvárie v Hraběticích 1

Sklepní ulička Božice - Borotice

Mezi obcemi Božice a Borotice se zachovala jedinečná sklepní ulička se sklípky vyhloubenými v pískovcovém svahu ve sprašových návějích.

Sklepní ulička Božice - Borotice 1

Zámek Břežany

Barokní zámek ze 17. století, který obklopuje rozsáhlý anglický park se vzácnými dřevinami o rozloze 6 ha, je domintou obce Břežany.

Zámek Břežany 1

Zámek Hrušovany nad Jevišovkou

Dominantou města Hrušovany nad Jevišovkou je budova empírového trojkřídlého zámku s raně barokním jádrem.

Zámek Hrušovany nad Jevišovkou 1

Kraj rovinatý, úrodný, vínem vonící, kraj rozehřátým horkým létem a vyčkávající jara v mírných zimách. Kraj kde říkáme, že jsme doma a kde kdysi své doma říkával i jiné národy.“